Jacek Gapski

Garderoba pozwala poukładać wszystkie ubrania, buty i akcesoria, tak aby było wygodnie korzystać z nich na co dzień. W dobrze zaprojektowanej garderobie wszystkie elementy odzieży będą właściwie wyeksponowane oraz będą miały zapewnioną dobrą wentylację. W miarę możliwości, dla zwiększenia komfortu użytkowania, warto umieścić garderobę w pobliżu łazienki lub sypialni.

Jak dopasować garderobę do wnętrza?

W zależności od dostępnej wolnej przestrzeni, drążki na ubrania mogą zostać poprowadzone przez całą długość szafy przeznaczonej na ubrania wiszące lub zostać zamontowane jeden pod drugim. Jeśli garderoba ma znajdować się w osobnym pokoju, a zamawiającemu nie zależy na oszczędności miejsca, szafy można wyposażyć w drzwi otwierane na pokój. W przypadku, gdy takie rozwiązanie nie jest preferowane, drzwi przesuwne są lepszym wyborem.

Projekt garderoby na wymiar dopasowuje się do indywidualnego zamówienia oraz preferencji klienta. Garderoby mogą być wykonane z drewna lub płyt laminowanych, w zależności od rodzaju wnętrza, w którym mają się znaleźć.

Jak rozplanować przestrzeń w garderobie?

Projekt garderoby może zawierać specjalne szuflady, służące przechowywaniu biżuterii, szali, pasków do spodni, a także spinek do mankietów, krawatów i muszek. Szuflady warto rozplanować względem pozostałych półek i drążków tak, aby łatwo było sięgnąć po wszystkie akcesoria do stroju. Ponadto półki na obuwie można umieścić w osobnym segmencie, ale można zaprojektować je w dowolnym, wygodnym i łatwo dostępnym miejscu. Półki na obuwie mogą biec dołem lub być umieszczone na linii wzroku.

Duże i dobrze podświetlone lustro to ważny element, który powinien znaleźć się w projekcie garderoby. Można zdecydować się na eleganckie lustro stojące (tzw. tremo) lub na lustro będące częścią zabudowy,  które montuje się np. na skrzydle drzwi – przesuwanych lub rozwiernych. Lustro w garderobie oszczędza też czas, bowiem ogranicza potrzebę przemieszczania się między pomieszczeniami w celu sprawdzenia wyglądu.

Warto pomyśleć też o wysuwanych półkach, ilości i umiejscowieniu szuflad i długości drążków. Garderoba może też pełnić funkcję schowka na koce, zasłony i bieliznę pościelową.