Jacek Gapski

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się wnętrza loftowe. Ich specyfika polega na tym, iż stanowią one przystosowane do mieszkania przestrzenie pofabryczne. Mimo że ten sposób aranżacji w dużej mierze odbiega od standardowego projektowania wnętrz, nie znaczy to, że miałby być w czymkolwiek gorszy. Wręcz przeciwnie, styl loftowy posiada wiele zalet. Główną z nich jest oczywiście możliwość użytecznego zagospodarowania budynków, które w innym wypadku przeznaczone byłyby do wyburzenia. Nie jest to jednak jedyna korzyść, jaką można odnieść z aranżowania przestrzeni pofabrycznych. Inną jest sposobność uzyskania niezwykle interesującej estetyki, która będzie wyróżniała mieszkanie na tle całej rzeszy lokali.

Historia stylu loftowego

Styl loftowy ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych. Pragmatyczny amerykański duch już w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku doszedł do tego, że poprzemysłowe przestrzenie znajdujące się w dużych miastach da się przerabiać na mieszkania. Idea taka narodziła się oczywiście w głowach artystów, którzy niejednokrotnie nie mieli wystarczająco dużo środków, aby zapewnić sobie standardowy lokal i wobec tego zmuszeni byli zamieszkiwać postindustrialne wnętrza. Zgodnie ze swoją pomysłową naturą, to, co wydawało się niedogodnością, uczynili zaletą. Wnętrza, które początkowo przywodziły na myśl jedynie pracę maszyn, przekształcili na stylowe pracownie o oryginalnym wyglądzie. Styl loftowy, tak jak i wiele innych nowinek, wkrótce rozprzestrzenił się ze Stanów Zjednoczonych na cały świat. Tym samym przybrał on zupełnie inny kształt. Ze sposobu na poradzenie sobie z niedoborami finansowymi, stał się  ekskluzywną aranżacją. Przeszedł więc tę samą drogę co wiele innych kulturowych wynalazków, które zaczynały na nizinach społecznych, a poszybowały do najwyższych sfer. Do Polski styl loftowy zawitał z opóźnieniem, na początku dwudziestego pierwszego wieku. Miało to swoją naturalną przyczynę w tym, iż dopiero wtedy peerelowska industrializacja wraz z transformacją zaczynała produkować swoje odpadki w postaci poprzemysłowych wnętrz.

Porady aranżacyjne 

Żeby zaprojektować estetyczne pomieszczenie w stylu loftowym, trzeba włożyć w to sporo pracy. Wysiłek w tym zakresie owocuje jednak niebywałymi rezultatami, więc niewątpliwie warto go podjąć. Jedną z rzeczy, o którą trzeba się zatroszczyć w trakcie aranżowania poprzemysłowych wnętrz, jest dobór odpowiedniego wyposażenia. Nie wszystkie meble pasują bowiem do stylu loftowego. Inne zaś, wprost przeciwnie, współgrają z nim doskonale.

Jeśli chodzi o materiał, idealnym wyborem do loftowych wnętrz będą meble stalowe. Metal ten podkreśla bowiem industrialny charakter pomieszczeń. Nie znaczy to jednak, że jest to jedyne tworzywo, jakie nadaje się na meble loftowe. Stalowe elementy wyposażenia można bowiem uzupełniać o drewniane i szklane dodatki. Bardzo pomysłowym rozwiązaniem jest także przerabianie na meble starych maszyn przemysłowych. Nie da się ukryć, że taka opcja pasuje jak ulał do stylu industrialnego. Kamienne meble również będą się doskonale komponowały z nieco ciężkim (ale nie przyciężkim) charakterem stylu loftowego.

Jaka kolorystyka najlepiej pasuje do wnętrz loftowych? Jak można się spodziewać, taka, która przywodzi na myśl przestrzenie fabryczne. Najbardziej standardowymi barwami w przypadku aranżacji industrialnych są te metaliczne. Jeśli zaś chcemy dokonać innego wyboru, najlepiej zdecydować się na najprostsze rozwiązania. Czarny, szary, biały to kolory, które zdecydowanie odnajdą się we wnętrzach loftowych. Równie dobrze będą też do nich pasować inne barwy, byleby tylko były jednolite. Styl industrialny niezbyt lubi się z wzorzystymi elementami wyposażenia.