Jacek Gapski

Funkcjonalność szafy na wymiar uzależniona jest od dobrego projektu, który pozwala na racjonalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jej odpowiednie wyposażenie ułatwia również utrzymanie porządku – co jest niezwykle istotne przy wielu domownikach, a co za tym idzie przy wielu ubraniach. Projekt jest istotny zarówno w przypadku szaf wykonywanych przez stolarza, jak również tych składanych z elementów dostępnych w sklepie. Jak zaplanować wygodną i użyteczną szafę?

Idealne dopasowanie do architektury

Klienci coraz częściej decydują się na zakup szaf dopasowanych do konkretnych potrzeb i oczekiwań oraz zawierających rozwiązania indywidualne. Stąd tak duże zainteresowanie szafami na wymiar. Ich dużą zaletą jest fakt, że są w stanie dopasować się do każdych uwarunkowań architektonicznych – niestraszne im skosy i niestandardowe wnęki. Dlatego najlepszym miejscem na umieszczenie szafy na wymiar jest przestrzeń, którą trudno wykorzystać w inny sposób.

Odpowiednie wyposażenie szafy

Głównym zadaniem szafy na wymiar jest zapewnienie jak największej powierzchni, która służy do przechowywania różnych rzeczy – najczęściej ubrań i butów. Dlatego w projekcie nie może zabraknąć odpowiednio umiejscowionych drążków, półek, szuflad i koszy. Drążki są niezbędne do przechowywania ubrań na wieszakach. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wypaczenia i złamania, nie powinien mieć więcej, niż 100 cm długości. Nowoczesnym rozwiązaniem są drążki z pantografem, które umożliwiają ich podnoszenie i opuszczanie. Zamontowanie półek pozwala na wygospodarowanie miejsca na ubrania, ale także na ręczniki czy pościel. W szufladach, wyposażonych w specjalne organizery, najlepiej przechowywać drobne przedmioty. Natomiast w koszach, które ze względu na swoją budowa zapewniają dobrą wentylację, warto przechowywać koce, poduszki i grube swetry. Szafy na wymiar mogą też mieć specjalne stojaki na buty i sejf.