Jacek Gapski

Mała kuchnia nie musi być uciążliwa. Może nie jest to szczyt marzeń żadnego “szefa/ szefowej kuchni”, ale gdy się nie co się lubi… Odpowiednio dobrane meble i akcesoria kuchenne na wymiar potrafią zdziałać cuda. Jak zabrać się za projektowanie swej wymarzonej  kuchni?

Kuchnia na wymiar — to kuchnia z pomysłem

Dobrze urządzona kuchnia to kuchnia: funkcjonalna, ergonomiczna, ładna. Nic z tego nie wyjdzie jeśli wybierzemy wykonawcę bez doświadczenia w projektowaniu tego typu pomieszczeń. Żeby stworzyć funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię, nie wystarczy tylko ją zwymiarować. To tylko jeden z kroków, który pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń użytkową na szafki, półki szuflady. To one wpływają na ergonomię pracy w kuchni. To ile razy schylimy się po dany przedmiot, ile kroków trzeba zrobić, aby wykonać daną czynność podczas gotowania. Jeśli po prostu zostaną wykonane meble kuchenne na wymiar według obranego wcześniej wzoru — kuchnia nie będzie cieszyć.

Duże znaczenie ma nie tylko układ mebli, ale przede wszystkim układ mebli kuchennych, wysokość blatów, głębokość szafek i zlewu — ta część odpowiada za funkcjonalność. Gdy mówimy o ergonomii mamy na myśli pewien schemat organizacji przestrzeni kuchennej zgodny z pięcioma strefami poruszania się.

Jak urządzić małą kuchnię?

Dla osób praworęcznych będą to po sobie występujące strefy: zapasów (lodówka, szafki na produkty niewymagające chłodzenia) przechowywania (garnki, naczynia, małe AGD), zmywania (zlewozmywak, zmywarka, kosze) przygotowania posiłków (blat roboczy), gotowania (kuchenka, piekarnik). Między lodówką i zlewozmywakiem powinna być odległość 120-210 cm, podobnie jak między zlewozmywakiem a kuchenką (minimum 90 cm), a między lodówką a kuchenką od 120 do 270 cm. Znając podstawy można rozplanować szafki, szuflady, by „zmieścić” się w ww. rozkładzie trójkąta roboczego. W małej kuchni dobrze pamiętać, że podłużne pasy optycznie wydłużą kuchnię, warto je użyć na ścianach, posadzce, regałach.